Problem ten może pojawić się w trakcie pracy, co jest dość niepożądane, ponieważ klawiatura jest nam pilnie potrzebna.

Podpowiadamy, jak naprawić klawiaturę wpisującą liczby zamiast liter.

Zdarza się to częściej niż się wydaje, zwłaszcza w biurach. Czasami niechcący pochylamy się nad klawiaturą i wciskamy określoną kombinację, która aktywuje funkcję, której nie chcemy używać. Może się zdarzyć, że nagle klawiatura zacznie wpisywać cyfry, gdy wciśniemy literę. Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, więc powiemy ci, jak to naprawić.

Jak naprawić klawiaturę wpisującą cyfry zamiast liter?

Zacznijmy od dobrych wiadomości: Twój komputer nie jest zainfekowany i nie dzieje się z nim nic poważnego. Istnieją klawiatury, które nie posiadają klawiatury numerycznej, dlatego producenci starają się ją wbudować, aby nie pozostawić użytkownika bez tej funkcji.

Aby to zrobić, używają klawiszy funkcyjnych znanych jako „Fn”, które widzimy na laptopach i klawiaturach niektórych producentów. Twoja klawiatura prawdopodobnie wpisuje cyfry zamiast liter, ponieważ włączona jest klawiatura numeryczna, czyli klawisz „num lock”. Klawisz ten może znajdować się fizycznie na klawiaturze laptopa, lub musi być aktywowany przez klawisz Fn.

Gdy ten klawisz jest aktywny, klawiatura pozwala nam na naciskanie liter, ale na ekranie wyświetlane są liczby: dzieje się tak, ponieważ klawisz, który naciskamy ma przypisany numer, jeśli „num lock” jest aktywny. Być może zauważyłeś, że niektóre litery nadal działają tak jak wcześniej, to dlatego, że nie mają przypisanego numeru, więc nie ma znaczenia, czy „num lock” jest aktywowany, czy nie.

Problem polega więc na tym, że użytkownik nie wie, że musi dezaktywować klawisz num lock. Problem może się jednak nasilić, jeśli nie działa klawisz „num lock”, a także jeśli korzystaliśmy z zewnętrznej klawiatury, włączyliśmy ten klawisz i odłączyliśmy ją.

Gdzie znajduje się klawisz Num lock na klawiaturze?

Zwykle na wszystkich klawiaturach znajduje się w tym samym miejscu: na zwykłych klawiaturach nad cyfrą 7; na klawiaturach laptopów bez klawiatury numerycznej – w pierwszym rzędzie po prawej stronie. Jednakże, jeśli klawiatura jest bardzo stara, możesz znaleźć ten klawisz gdzie indziej.