Zasilacz jest prawdopodobnie najmniej interesującą częścią komputera, dlatego często jest ignorowany i przeznacza się na niego niewielki budżet. Jest to błąd, ponieważ jak zawsze powtarzamy, jest to serce komputera i wszystkie inne części sprzętowe zależą od tego komponentu. Jeśli Twój zasilacz emituje zbyt dużo hałasu lub nie powinien go emitować, w tym artykule dowiesz się co możesz zrobić, aby zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować emitowany przez niego hałas.

Istnieje wiele powodów, dla których zasilacz może powodować szumy, a w rzeczywistości istnieje kilka rodzajów szumów, które może emitować. Dlatego w tym artykule zamierzamy pominąć rodzaj hałasu i przejść bezpośrednio do przyczyn, proponując różne metody, aby spróbować złagodzić lub wyeliminować ten hałas, który prawdopodobnie doprowadza Cię do szału.

Czy hałas z zasilacza pochodzi z wentylatora?

Jeśli hałas wydobywający się z komputera pochodzi z zasilacza i jest dość poważny, pierwszą linią działania powinno być otwarcie obudowy i sprawdzenie, czy łopatki wentylatora PSU są wolne od przeszkód. Nierzadko zdarza się, że w środku znajdują się zaklejone taśmą przewody, które w upale straciły swoją przyczepność i poluzowały się, zderzając się z łopatkami wentylatora i wytwarzając przy tym spory hałas.

Nierzadko zdarza się również, że kabel z wnętrza komputera dostał się przez kratkę wentylacyjną zasilacza i lekko koliduje z łopatkami. Jeśli tak jest, rozwiązanie jest naprawdę proste, ponieważ wystarczy tylko ponownie zabezpieczyć poluzowany kabel.

Jeśli jednak niedrożność wentylatora jest wewnętrzna, może to być dość skomplikowane. O ile nie jest to absolutnie konieczne i nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, nie zalecamy otwierania zasilacza, ale w każdym przypadku powinieneś wiedzieć, że powodem hałasu może być to, co powiedzieliśmy wcześniej o luźnym kablu wewnątrz, jak również kurz zgromadzony na łopatkach wentylatora (wystarczy je wyczyścić).

Jeżeli hałas wydobywający się z zasilacza utrzymuje się bez żadnych oznak zatkania wentylatora, prawdopodobnie zużyło się jego łożysko. Niskiej klasy zasilacze często wykorzystują wentylatory na łożyskach ślizgowych, aby obniżyć koszty, a te są notorycznie narażone na nieprzyjemne odgłosy, gdy zbliżają się do końca swojego cyklu życia. Problem może być rozwiązany przez ponowne nasmarowanie łożysk, ale najlepiej w tym momencie wymienić wentylator na nowy.

Sprawdź śruby mocujące

Może się to wydawać oczywiste, ale nierzadko zdarza się, że śruby się odkręcają, szczególnie w zasilaczu, bo przecież ma on ruchome elementy (wentylator), które generują drgania. Dlatego nigdy nie zaszkodzi sprawdzić, czy śruby mocujące zasilacz do obudowy komputera są dobrze dokręcone i czy jest on zamocowany bez luzów.

Dodatkowo, jeśli Twoja obudowa jest jedną z tych, które mają kratkę wentylacyjną dla zasilacza na spodzie, to często zawierają one gumowe uchwyty, które pochłaniają wibracje generowane przez zasilacz. Sprawdź, czy są one na swoim miejscu i czy skutecznie utrzymują PSU na miejscu.

Czy kratka wentylacyjna jest zatkana?

Komponenty komputera PC, które zasysają powietrze do swojego wnętrza, są zazwyczaj wyposażone w filtry przeciw-kurzowe. Te wloty mają tendencję do zbierania kurzu i zatykania się z czasem, a wentylator zasilacza nie jest wyjątkiem (w rzeczywistości jest on dość podatny na zatykanie, ponieważ zazwyczaj pobiera powietrze z dołu obudowy, a jeśli masz go na podłodze, to tym bardziej).