Jest dość powszechne, że z czasem niektóre głośniki, niezależnie od tego jak dobre są, zaczynają „trzeszczeć”, nie brzmią dobrze lub nawet zniekształcają dźwięk. Generalnie dzieje się to w urządzeniach, które mają już trochę czasu i które nie zostały podane odpowiedniej konserwacji.
Jak wiadomo, głośniki składają się z różnych części i materiałów wewnątrz pudła rezonansowego, ale to, co należy wziąć pod uwagę to fakt, że jest tam membrana zazwyczaj zainstalowana na gumkach, która dosłownie porusza się, aby wytworzyć dźwięk. Ta ruchoma część, jak wszystkie, ulega pewnemu zużyciu i dlatego konieczna jest konserwacja, aby utrzymać ją w dobrym stanie.
Konserwacja dla „trzeszczących” głośników
Jest wiele, wiele przypadków, w których głośniki trzeszczą nie dlatego, że membrana czy gumki są w złym stanie, ale z powodu złączy i/lub kabli. Pierwszą rzeczą, którą zalecamy zrobić jest sprawdzenie kabla połączeniowego na całej jego długości, aby upewnić się, że nie jest uszkodzony w żadnej z jego części, a jeśli jest w porządku, należy również sprawdzić złącze, aby sprawdzić, czy jest w idealnym stanie. Należy również sprawdzić i wyczyścić połączenie analogowe po stronie nadajnika (w tym przypadku gniazdo mini-jack w komputerze, do którego podłączamy głośniki).
Potrzebujesz wsparcia technicznego dla twojego Windows’a?
Idealnie byłoby, gdybyś miał alkohol izopropylowy (nie używaj zwykłego alkoholu) i waciki do uszu. Ostrożnie nasączając waciki, wyczyść zarówno męskie, jak i żeńskie złącze minijack komputera (upewnij się, że komputer jest wyłączony i odłączony od zasilania); w przypadku tego drugiego, włóż ostrożnie wacik z odrobiną alkoholu izopropylowego i obróć go powoli, aby upewnić się, że jest całkowicie czysty w środku.
To rozwiąże większość problemów, które możesz mieć, ale jeśli tak się nie stanie i głośniki nadal będą trzeszczeć, nie rozpaczaj, ponieważ oznacza to, że prawdopodobnie membrana lub gumy zawieszenia nie są w dobrym stanie, ale w większości przypadków można je naprawić. Będziesz musiał zdemontować co najmniej przednią część każdego głośnika, jeśli mają siatkę ochronną i nie wiszą „w powietrzu”, co jest najczęściej spotykane, więc można uzyskać dostęp do przedniej części membrany.
Pierwszą rzeczą, którą zalecamy zrobić, to wyczyścić cały obszar suchą i czystą ściereczką z mikrofibry, aby usunąć cały kurz, który się tam zebrał. Po tym, moczyć szmatkę w alkoholu izopropylowym i wytrzeć całą powierzchnię ponownie, aby usunąć wszelkie możliwe zabrudzenia. Następnie sprawdź, czy gumy są popękane, bo jeśli tak, to możesz mieć problem; jeśli nie są, to co powinieneś teraz zrobić, to nawilżyć je, a do tego będziesz potrzebował albo smaru, albo odrobiny oliwy z oliwek.