Windows 1.0

Choć o istnieniu pierwszej wersji Windows mówiło się już przed prezentacją Windows 1.0, to prawda jest taka, że dopiero 20 listopada 1985 roku ta pierwsza wersja systemu została oficjalnie ogłoszona. Wersja ta oferowała niewielką funkcjonalność i nie była kompletnym systemem operacyjnym, gdyż stanowiła raczej graficzne rozszerzenie MS-DOS, co oznaczało, że używanie komend należy do przeszłości.

Windows 2.0

Zaledwie dwa lata później, w listopadzie 1987 roku, pojawił się Windows 2.0. Wersja, która została szybko zaktualizowana do v2.03 i która już zawierała okna, które po raz pierwszy mogły na siebie nachodzić. Nie wspominając o tym, że system zawierał już pewne narzędzia, które, można powiedzieć, miały być początkiem dzisiejszych narzędzi biurowych.

Windows 3.0

22 maja 1990 roku został wydany system operacyjny Windows 3.0 z interfejsem graficznym, w którym oprócz „okienek” można było już zauważyć nowe elementy wizualne. Była to pierwsza komercyjnie udana wersja i była w stanie konkurować z Apple Macintosh i Commodore Amiga na rynku. W ciągu kilku miesięcy od premiery sprzedano do dwóch milionów egzemplarzy.

Windows 95

24 sierpnia 1995 roku jest ważną datą w życiu systemu operacyjnego firmy Microsoft, ponieważ jest to dzień, w którym została wydana słynna wersja Windows 95. Pierwsza wersja oferowała znacznie ulepszony interfejs i zawierała pasek zadań oraz menu Start, dwa bardzo ważne i charakterystyczne elementy Microsoftu, które są częścią systemu operacyjnego do dziś. Nie zapominając o tym, że Windows 95 zawierał Internet Explorer, przeglądarkę internetową, która towarzyszyła systemowi przez tyle lat.

Windows NT 4.0

Windows NT lub Windows New Technology powstał jako nowa linia systemów operacyjnych firmy Microsoft zorientowanych na stacje robocze i serwery sieciowe. System z interfejsem graficznym podobnym do Windows 95, stabilny i o cechach zbliżonych do systemów sieciowych UNIX. Jego oficjalna data premiery to sierpień 1996 roku, wsparcie standardowe zakończyło się 31 grudnia 2000 roku, natomiast wsparcie rozszerzone trwało do końca 2004 roku.

Windows XP

Kolejny wielki skok w rozwoju i ewolucji systemu operacyjnego firmy Microsoft miał miejsce 25 października 2001 roku, kiedy to na rynku pojawił się Windows XP. Pierwsza wersja XXI wieku okazała się wielkim sukcesem, ponieważ była produktem wysokiej jakości. Wersja ta była zbudowana na jądrze Windows NT i występowała w dwóch różnych edycjach, Home i Professional.

Windows Vista

Na pojawienie się nowej wersji systemu, Windows Vista, musieliśmy czekać aż 6 lat. Wersja, którą Microsoft uruchomił na całym świecie w dniu 30 stycznia 2007 roku, pojawiła się z mnóstwem nowych cech i funkcji. Przeprojektowany Shell oraz interfejs z dużymi zmianami i nastawiony na poprawę bezpieczeństwa użytkownika, co z drugiej strony nie przypadło do gustu zdecydowanej większości użytkowników. W systemie Windows Vista zobaczyliśmy interfejs Aero UI, który niewątpliwie oferował dużą atrakcyjność wizualną, ale okazał się zbyt problematyczny na mniej wydajnych komputerach. Splot okoliczności sprawił, że mimo wysokich oczekiwań firmy, był to jeden z fiask w historii systemu operacyjnego.

Windows 7

22 października 2009 roku firma Microsoft ogłosiła premierę systemu Windows 7 jako rozwiązanie fiaska Windows Vista, który okazał się jedną z najważniejszych wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft od czasu Windows XP.

Windows 10

To właśnie 29 lipca 2015 roku firma Microsoft wydała najnowszą i długo oczekiwaną wersję swojego systemu operacyjnego – Windows 10. Wersja, która może poszczycić się dużym zestawem aplikacji, nowoczesnym interfejsem o świetnej wydajności, a także jest wieloplatformowa. Systemu można używać na komputerach i urządzeniach mobilnych. Jaka jest dotychczasowa ocena Windows 10 przez użytkowników? Dokładna analiza w tym linku.